European Language Label Award


    Türkiye’nin Örnek Okulu sloganıyla Eğitim – Öğretime başlayan Başarı Koleji Manavgat - Antalya ve Türkiye genelindeki başarılarına eklediği Uluslararası başarılarıyla da adından söz ettiriyor.  Okulumuz 5. sınıf öğrencilerinin 2010 – 2011 Eğitim – Öğretim yılında, Başarı Koleji Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı, İngilizce öğretmeni İrem Karakaş ve 5. Sınıf öğrencileri tarafından hazırlanan ‘GreEnglish’ adlı Dil Projesi, yüzlerce başvurunun olduğu Türkiye elemelerinin ardından, bir ilki gerçekleştirerek Akdeniz Bölgesinde Avrupa Dil Ödülü (European Language Label Award )’ne layık görülen ilk ve tek Özel İlköğretim Okulu olmasının haklı gururunu ve sevincini yaşıyor.

    İngilizcede uyguladığı yenilikçi ve öğrenci merkezli yabancı dil eğitim modellerini kapsayan ‘GreEnglish’ adlı dil projesiyle Akdeniz Bölgesi ilköğretim okulları içinde Avrupa Dil Ödülü saha araştırmasında finale kalan tek okul olan Başarı Koleji , 27 Mayıs 2011 tarihinde okulu ziyaret eden Avrupa Dil Ödülü komisyonunun yaptığı inceleme ve değerlendirmeler sonucunda bir çok rakibini geride bırakarak bu prestijli ödülü almaya hak kazandı.

    Süreç hakkında bilgi veren Yabancı Diller Bölüm Başkanı Aysel Ünal Keleş, “1999 yılından bu yana Avrupa’da yeni, yaratıcı ve başarılı dil öğretme ve öğrenme uygulamalarına verilen Avrupa Dil Ödülü’nün amacı, dil eğitim ve öğretimi alanındaki en yeni ve uygulamada performansı en yüksek yaklaşımları, yöntemleri ve teknikleri teşvik etmek ve Avrupa genelinde yaygınlaştırmaktır. Ülkemizde ADÖ etkinliği Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından yürütülmektedir.

    Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Ulusal Ajansın bir program dâhilinde denetlediği projeler ön elemeden geçtikten sonra finale kalıyor. Biz de okul olarak hazırladığımız eğitim projeleriyle yüzlerce proje arasından finale kalarak İngilizce eğitimindeki kalitemizi bir kez daha ispatlamış olduk. Finale Türkiye genelinden sadece 28 proje kalabildi. Ulusal Ajans ve Avrupa Birliği’nden 27 Mayıs 2011 günü okula gelen komisyon projelerimizi bizzat yerinde denetledi ve İtalya, Amerika ve Japonya’nın da içerisinde yer aldığı “GreEnglish ” adlı projemizi bu ödüle layık gördü.”dedi. 26 Eylül 2011 tarihinde Ankara’ da Ulusal Ajansın düzenleyeceği resmi törende ilgili Bakanların elinden “Avrupa Dil Ödülü” nü büyük bir gururla teslim alacaklarını ifade eden, Aysel Ünal Keleş : “Yabancı Diller Bölümümüz birçok yeniliğe imza atarken bunların sonuçlarını da hep beraber görmekteyiz. İngilizce dil eğitiminde bizim uyguladığımız yöntem, teknik ve metotların ne kadar başarılı olduğunun ispatı olarak , bu yıl yaptığımız bir çok uluslararası çalışmanın da Avrupa Dil Ödülü ile tescillenecek olması, bizleri inanılmaz derecede mutlu etmekte ve gururlandırmaktadır.”dedi.

TÜRKİYE’NİN ÖRNEK OKULU

Başarı Koleji’ne Avrupa Dil Ödülü’nü kazandıran öğretmen ve öğrencilerini kutlayan Başarı Koleji Yönetim Kurulu başkanı ve Okul Müdürü Akif İnci, Manavgat’a böylesine anlamlı bir ödülü kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek “Türkiye’nin örnek okulu sloganıyla yola çıkan Başarı Koleji, Manavgat, Antalya ve Türkiye genelinde eğitim-öğretim başta olmak üzere sosyal – kültürel ve sportif alanlarda elde ettiği başarıları artık yurt dışına taşımaya başladı. Ben Avrupa Dil Ödülü’nün Başarı Koleji ve Manavgat’a kazandırılmasında emeği geçen herkesi bir kez daha kutlarken, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

PROJEMİZİN TANITIMI

Projemiz her geçen gün daha da önem kazanan ve global bir mesele haline gelmiş çevresel sorunlara karşı duyarlı olma ve bu konuda ulusal ve uluslararası farkındalık yaratma konusunda hedef dilde ( İngilizce ) yapılan bir çalışmalar bütünüdür. Proje kapsamında, öğrencilerimizin yer aldıkları aktiviteler esnasında kullanılan yenilikçi ve iletişimsel yöntem ve teknikler sayesinde öğrenciler amaçlanan konuyu öğrenirken, dil becerilerini de maksimum düzeyde geliştirme ve kullanma fırsatı bulmuşlardır.

Projemiz, dil öğretiminde kullanılan sınıf içi etkinliklerin yanısıra, global açıdan güncelliği olan ortak bir konu belirlenerek sınıf ve gerekirse okul dışına taşınan doğal ortamlarda hedef dilin kullanılmasıyla gerçekleşen ulusal ve uluslararası aktivitelerden oluşan bir projedir. Ve dil öğretiminde, klasik yöntemlerin dışına çıkılarak bu tip yenilikçi ve çağdaş yaklaşımların dil gelişimine sağladığı somut katkıların gözlemlenmesi açısından etkili bir örnektir.

PROJEMİZİN AMAÇLARI

  • - Çevre konusunun hedef dilde öğretimi.
  • - Dinleme, okuma, yazılı anlatım, diyalog, monolog becerilerini hedef dilde geliştirmek.
  • - İngilizce’yi kullanmayı öğrenmekten çok İngilizce’yi öğrenmek için kullanma prensibini uygulamak.
  • - Öğrencilerin hedef dili kullanarak özerk bir biçimde kendilerini ifade etmelerini ve değerlendirmelerini sağlamak.
  • - Kelime öğretimi.
  • - Öğrenilen kavramların ve yapıların günlük hayatta ( konsept içerisinde ) kullanılabilmesini sağlamak.

PROJEMİZİN GETİRDİĞİ YENİLİK VE YARATICILIK

Proje kapsamında öğrenciler hedef dilde birçok yeni kelime ve kavram öğrenmiş olup, ürettikleri materyallerle ve hazırladıkları aktivitelerle yaratıcılık ve problem çözme yeteneklerini geliştirmişlerdir. Ayrıca proje sürecinde benimsenen Bütünleşmiş İçerik ve Dil Öğretimi yaklaşımı ile ( CLIL), klasik öğretim yöntemlerinin dışına çıkarak daha verimli ve eğlenceli öğrenme gerçekleştiği gözlemlenmiştir.

AVRUPA DİL ÖDÜLÜ SEVİNCİMİZİ İLÇE KAYMAKAMIMIZ VE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ İLE PAYLAŞTIK!

2011 Avrupa Dil Ödülü'nü kazanan Başarı Koleji İlköğretim 6. sınıf öğrencileri İlçe Kaymakamımız Emir Osman Bulgurlu ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Osman Nuri Gülay’ı makamında ziyaret etti.

 Hazırladıkları ‘GreEnglish’ adlı Dil Projesi ile 2011 Avrupa Dil Ödülü'ne (European Language Label Award) layık görülen okulumuz 6. sınıf öğrencileri, Proje Sorumlusu İngilizce Öğretmeni İrem Karakaş; Başarı Koleji Yönetim Kurulu Başkanı ve Okul Müdürü Akif İnci ve İngilizce Bölüm Başkanı Aysel Ünal Keleş ile birlikte yapılan ziyarette Yabancı Diller Bölüm Başkanı Aysel Ünal Keleş , İl Milli Eğitim Müdürümüz Osman Nuri Gülay’a ve İlçe Kaymakamımız Emir Osman Bulgurlu’ya yabancı dil alanındaki çalışmalarını anlatarak, aldıkları ödülle ilgili bilgi verdi. Manavgat İlçe eski Milli Eğitim Müdürü Muammer Çınar’ın da bulunduğu ziyarette Gülay ve Bulgurlu öğrenci ve öğretmenlerimizi tebrik ettiler; Sayın İl Milli Eğitim Müdürümüz Osman Nuri Günay “Hedefimiz uluslararası konulara ve evrensel değerlere hakim “dünya çocukları” yetiştirmek. Bu anlamda yabancı dil eğitimi olmazsa olmazımız. Bu alanda farklılık yaratma çabalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

AVRUPA DİL ÖDÜLÜ’NE YÖNETİM KURULUNDAN PLAKET!

Yabancı Diller Bölüm Başkanımız Aysel Ünal KELEŞ ve İngilizce Öğretmenimiz İrem KARAKAŞ, Okul Müdürümüz ve Yönetim Kurulu Başkanımız Akif İnci’nin odasında düzenlenen ve Başarı Koleji Yönetim kurulu üyeleri Numan Gödek, Erdoğan Yılmaz, Cemalettin Öz, Ali Osman Kara ve Nadir Aktaş’ın katıldığı bir toplantıda “2011 AVRUPA DİL ÖDÜLÜ”nü okulumuza kazandırma konusundaki emek ve katkılarından dolayı plaket ile ödüllendirildiler.